28.4.2026
Říká se, že hasičem se člověk nerodí, ale stává. Náš Svatopluk Divín je důkazem, že se to dá dělat celým srdcem. ❤️🚒
Více než 38 let ve sboru – tisíce hodin brigád, školení a zásahů. Svatopluk není jen velitel a bývalý místostarosta, je to člověk, který vždy naslouchá a pomůže.
Včera na zámku v Přibyslavi mu byl právem udělen titul Zasloužilý hasič.
Gratulujeme a jsme rádi, že jsi naší součástí! 
Něco málo o hasičském životě Svatopluka
Bratr Svatopluk Divín je hasič tělem i duší. Jeho jméno se objevuje na každé stránce kroniky SDH Horní Bečva,kde je členem. Do našeho sboru vstoupil 2.dubna 1988 jako třicetiletý mladík,který se od začátku zapojil do každodenního života hasičské komunity. Po výroční schůzi 2.prosince1989 probíhaly doplňující volby do výboru sboru,ve kterých byl nově zvolen na pozici pomocného strojníka. Ačkoliv byl stále mladý,už tehdy prokázal,že má srdce na správném místě a že se nebojí jakékoliv výzvy. Běhal jak za muže,tak za muže nad 35 let na pozici košaře. Za jeho působení v družstvu se zúčastnili mnoha soutěží,které zůstaly v paměti všech. V roce 1991 přišla zásadní změna,kdy na místo tehdejšího rezignujícího velitele byl zvolen do této klíčové funkce. Na tomto postu setrvává dosud. Zasloužil se o obnovu vozového parku,staral se o materiální a technické vybavení sboru a k tomu účelu organizoval řadu brigád a dalších aktivit. Pravidelně se účastní školení v pozici velitele,strojníka, školení na práci s motorovými pilami,dýchacími přístroji a mnoha dalších odborných kurzů. Stál u zrodu JPO II v obci Horní Bečva v roce 2004,kde se stal velitelem výjezdové jednotky a tuto funkci zastává dosud. Svou funkci vykonává vždy s velkým nasazením,obětavosti a především srdcem. Díky jeho nasazení a zkušenostem byl v roce 1996 zvolen do Výkonného výboru při OSH Vsetín,kde dosud vykonává funkci vedoucího OOR represe OSH Vsetín. Od roku 2002 je zároveň členem KOR represe ve Zlínském kraji. Těmto funkcím obětoval mnoho času a energie zejména při organizování a pořádání soutěží v požárním sportu,jak okresního tak i krajského rozměru. Zároveň své zkušenosti předává ostatním členům a snaží se tuto činnost stále zdokonalovat. Získal největší kvalifikaci HASIČ I,absolvoval zkoušky na pozici rozhodčího v PS a instruktora v PS. Řadu let působí jako velitel v Okrsku č.3 Hutisko-Solanec. Kde rovněž předává zkušenosti ostatním členům,organizuje odborná školení a připravuje námětová cvičení pro sbory v tomto okrsku. Bratr Divín stál u zrodu příhraniční spolupráce mezi obcemi Horní Bečva,Vysoká nad Kysucou,Makov,Velké Karlovice,která se stala už téměř legendární. Pravidelně se pořádají setkání členů těchto sborů a obcí,což vede k utužování vzájemných přátelských vztahů. Každoročně se zúčastňuje Hasičské pouti na svatém Hostýně,kde nese prapor s hrdostí a respektem. Má nespornou zásluhu na založení soutěže v PS o Putovní sousoší Cyrila a Metoděje,která se pořádá v Horní Bečvě pravidelně od 6.7.1994.Dlouhá léta působil i jako zastupitel v obci Horní Bečva a v posledních letech vykonával funkci místostarosty. Zapojoval se a organizoval řadu sportovních a kulturně společenských akcí jak ve sboru,tak i v obci a má zásluhy na jejich zdaru a efektivnosti. Jeho energie,přehled a smysl pro spravedlnost se projevily při realizaci důležitých projektů. Má srdce,které naslouchá každému, bez ohledu na jeho potřeby nebo starosti,je základem jeho neustálé ochoty pomáhat a radit. Svaťovo nasazení,laskavost a oddanost jsou příkladem,jak by měl vypadat skutečný hasič – tělem i duší



